امور کنسولی و روادید

ثبت فوت

         برای ثبت فوت لازم است یکی از بستگان متوفی بخش کنسولی سفارت را از واقعه مرگ مطلع و ضمن ارائه مدارک لازم تقاضای ثبت فوت نماید. در صورت تمایل به انتقال جنازه به ایران،  فرم درخواست انتقال را تکمیل و همراه مدارک لازم که در فرم نوشته شده است به سفارت ارسال نماید. در صورتیکه بستگان متوفی در ایران از واقعه مرگ مطلع گردند، می توانند با مراجعه به وزارت امور خارجه ساختمان شماره سه اداره سجلات و در ایام تعطیل به کشیک مربوطه مراجعه و در خواست انتقال جنازه و سایر اقدامات لازم را ارائه نمایند.

 مدارک مورد نیاز برای ثبت فوت در سفارت :

 1. ابتدا در سامانه میخک بنام خود متوفی ثبت نام و وارد صفحه اصلی شوید و قسمت " درخواست ثبت فوت" را تکمیل و کد رهگیری دریافت نمایید. پس از آن مدارک زیر را بهمراه پرینت کد رهگیری دریافت شده ، جهت اقدام به بخش کنسولی سفارت ارائه نمایید.
 2. تکمیل فرم درخواست ثبت رسمی فوت
 3. ارائه اصل مدرک هویت معتبر ایرانی متقاضی ثبت فوت مانند شناسنامه، گذرنامه معتبر و یا کارت ملی به همراه کپی برابر با اصل مدرک امضا دار مانند گذرنامه ایرانی ، گواهینامه استرالیایی یا پاسپورت استرالیایی  و کپی مدرک معتبر اقامت استرالیای متقاضی
 4. ارائه اصل گواهی فوت صادره توسط مقامات محلی
 5. ارائه اصل شناسنامه، گذرنامه و کارت شناسائی ملی متوفی
 6. ثبت واقعه فوت رایگان می باشد. درصورتیکه اعلام کننده فوت ، متقاضی صدور "خلاصه رونوشت ثبت واقعه فوت" می باشد علاوه بر مدارک فوق یک فقره مانی اوردر(MONEY ORDER) به مبلغ 12 دلار در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا نیز ارائه گردد.
 7. در صورت عدم حضور در سفارت جهت امضاء دفاتر و اسناد مربوطه ، می توانید قسمت وکالتنامه پایین فرم درخواست را فقط امضا نمایید و مشخصات وکیل را خالی بگذارید و مانی اوردر (MONEY ORDER) به مبلغ 22 دلار در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران بابت وکالتنامه ثبت فوت نیز ارائه نمایید تا نیازی به حضور شما در سفارت نباشد..(حتما نام کامل خود را در پشت مانی اوردر بنویسید)
 8. یک عدد پاکت پستی معتبر ترجیحاً ( PLATINUM EXPERESS ) با ذکر آدرس دقیق جهت برگشت اصل مدرک و اصل گواهی فوت

مدارک مورد نیاز برای تایید گواهی فوت: 

      در صورت تعجیل یا کامل نبودن مدارک ثبت فوت می توانیدبرای ثبت فوت در ایران مدارک زیر را برای دریافت تاییدیه ارسال نمایید:

 1. اصل گواهی فوت
 2. فرم درخواست تایید گواهی فوت
 3. مدارک هویتی ایرانی متوفی مانند شناسنامه و گذرنامه ایرانی و کارت ملی و همچنین گذرنامه استرالیایی یا ویزای استرالیایی متوفی
 4. کپی گذرنامه ایرانی و استرالیایی یا ویزای استرالیایی درخواست کننده که به تایید JP رسیده باشد.
 5. یک عدد پاکت پستی معتبر ترجیحاً ( PLATINUM EXPERESS ) با ذکر آدرس دقیق جهت برگشت مدارک

 توجه : تایید گواهی فوت رایگان می باشد.

 آدرس پستی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا:     

                                              EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN  -  P.O. Box 705, Mawson ACT 2607

        توجه: جهت دریافت پیامک در زمان ورود و خروج بسته پستی از سفارت ، لطفاً روی پاکت شماره تلفن همراه خود را نوشته وعنوان (ثبت فوت) را بنویسید.