امور کنسولی و روادید

اطلاعات اولیه و ضروری امور کنسولی

 1. هموطنان عزیز ایرانی برای کسب هرگونه اطلاعات کنسولی می توانند به بخش های مربوطه در سایت سفارت مراجعه کنند و در صورتی که اطلاعات مورد نظر آنان در سایت سفارت وجود ندارد بایستی به سامانه امور کنسولی و ایرانیان وزات امورخارجه مراجعه نمایند.

 2. بمنظور ثبت نام و ورود به سامانه میخک ، جهت ثبت درخواستهای خود، از بروزر Google chrome استفاده نمایید

 3. نمونه عکسهای مورد استفاده برای گذرنامه و شناسنامه ( کلیک نمایید)
 4. جهت  کسب اطلاع از تعرفه امور کنسولی و نحوه پرداخت آن لطفا  اینجا  را کلیک نمایید. ( توجه: مراجعان حضوری می توانند از کارت Debit Card برای پرداخت وجه استفاده نمایند.)

 5. لطفا مدارک خود را به دلیل ایمنی و عدم آسیب توسط پاکت سفارشی Platinum Express Post ارسال نمایید.

 6.  یک عدد پاکت اضافه رجیستر شده Platinum Express)  ) برای برگشت اصل مدارک که نشانی درخواست کننده در قسمت گیرنده نوشته شده باشد همراه مدارک ارسال نمایید.( لطفا کدهای رهگیری مربوط به پاکت های ارسال و همچنین برگشت مدارک را تازمان دریافت مدارک نزد خود نگهدارید.)

 7. با توجه به اینکه در برخی از فرم های  کنسولی درج مشخصات گذرنامه ای صرفا با زبان فارسی پیش بینی شده، حتما مشخصات گذرنامه ای خود را به زبان انگلیسی نیز بنویسید. لطفا تاریخ آخرین خروج از ایران در فرم های کنسولی مربوطه به تاریخ شمسی درج شود.  

 8. لطفا فرمهای کنسولی را خوانا و با حوصله تکمیل نموده و شماره تماس و آدرس خود را برای تماس ضروری بعدی درج نمایید.

 9. لطفا عکس های مورد نیاز برای انجام خدمات کنسولی را حتما پشت نویسی کرده و آنها را در فرمهای مربوطه در محل الصاق عکس با چسب مایع  الصاق نمایید.

 10. مدارک کنسولی را به آدرس پستی سفارت: P.O. Box 705 , Mawson ACT 2607  ارسال نمایید.

 11. بمنظور کمک در تسریع انجام کار، نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه و نوع درخواست خود را بر روی پاکت محتوی مدارک به خط خوانا بنویسید.

 12.  زمان دریافت و بازگشت مدارک توسط سفارت به هموطنان عزیزی که شماره تلفن همراه خود را روی پاکت نوشته اند، از طریق پیامک اعلام می شود.

 13. از ارسال مدارک بصورت ناقص جدا خودداری نمائید، در غیر اینصورت مدارک عیناً عودت داده خواهد شد.

 14.  حضور در سفارت برای تایید انواع وکالتنامه و گواهی امضاء و متقاضیان گذرنامه که دارای پرونده در سفارت نمی باشند، الزامی می باشد. متقاضیان دریافت شناسنامه فرزندان زیر 15 سال که در استرالیا متولد شده اند، می توانند با تکمیل فرم وکالتنامه که ذیل فرم درخواست شناسنامه برای افراد زیر 15 سال درج شده مدارک خود را از طریق پست به سفارت ارسال نمایند و نیازی به حضور در سفارت نمی باشد. 

 15. متقاضیان صدورانواع گواهی امضاء ، وکالتنامه و  گواهی سوء پیشینه پس از اقدام از طریق سامانه میخک و دریافت کد رهگیری بایستی برای تایید آن به همراه مدارک هویتی ایرانی (شناسنامه، گذرنامه معتبر ایرانی ، کارت ملی ) و مدرک اقامتی استرالیا ( ویزای معتبر یا گذرنامه استرالیایی ) به سفارت مراجعه نمایند. 

 16.  تایید مدارک تحصیلی - دانشجویی و مدارک درمانی - پزشکی صرفا از طریق سامانه میخک امکان پذیراست. 

 17. برای عضویت در کانال اطلاع رسانی بخش کنسولی در تلگرام اینجا را کلیک نمایید.

 18. ارسال اصل کارت پایان خدمت برای آقایان زیر۵۰ سال جهت درج محل اقامت استرالیا در گذرنامه واخذ مجوز خروج مکرراز ایران الزامی می باشد.

 19. شهروندان عزیزی که گذرنامه های خود را درسفارت ایران تجدید می کنند و کشورمحل اقامت آنها در گذرنامه ایران درج می شود (برای مشاهده نمونه کلیک نمایید)  ، بایستی پس از اولین ورود به کشور ، اجازه خروج از کشور را از پلیس مهاجرت و گذرنامه  ج.ا.ایران در داخل کشور دریافت نمایند. ارائه اصل کارت پایان خدمت برای آقایان زیر50 سال و رضایتنامه شوهر ، تایید شده توسط سفارت از طریق سامانه میخک، برای خانم های متاهل و پدر برای اطفال زیر 18 سال هنگام مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه الزامی می باشد. 

 20. جهت ثبت فوت، لازم است یکی از بستگان متوفی مأمورین کنسولی را از واقعه مرگ مطلع و تقاضای ثبت فوت نماید. در صورت تمایل به انتقال جنازه به ایران، درخواستنامه کتبی جداگانه ضروری است. در صورتیکه بستگان متوفی در ایران از واقعه مرگ مطلع گردند، می توانند با مراجعه به وزارت امور خارجه ساختمان شماره 3 اداره سجلات و در ایام تعطیل به کشیک مربوطه مراجعه و در خواست ثبت فوت و یا انتقال جنازه را ارائه نمایند. برای کسب اطلاعات از مدارک مورد نیاز اینجا را کلیک نمایید.

 21. ساعات پذیرش حضوری بخش کنسولی سفارت روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه  از ساعت 9 صبح الی 13:30 بعد از ظهر  به استثناء تعطیلات رسمی است.

 22. جهت تسریع در انجام کار و رفاه حال خود (به جزء مواردی که حضور متقاضی الزامیست)، حتی المقدور از مراجعه و تماس تلفنی غیر ضروری با سفارت به دلیل حجم بالای تماس ها خودداری نمائید.

 23. پاسخگوئی به تلفن های کنسولی (02 - 6290 7000) همه روزه از ساعت 15:15 الی 16:30 به وقت کانبرا به غیر از روزهای شنبه و یکشنبه وتعطیلات رسمی انجام می شود.

 24. برای اطلاع از جدول سفرهای ماهانه کنسولی به مراکز ایالات استرالیا  اینجا  را کلیک نمایید.