امور کنسولی و روادید

روادید / VISA

 صفحه روادید به زبان انگلیسی  Visa in english 

         برای دریافت روادید( جهانگردی - خانواده) جمهوری اسلامی ایران ضمن توجه به ملاحظات زیر، لطفا اقدامات خواسته شده را بترتیب انجام دهید:

اطلاعاتی که برای درخواست روادید( جهانگردی - خانواده ) باید بدانید:

 1. برای اینکه درخواست روادید خود را بصورت درست و صحیح انجام دهید, توصیه می شود از طریق آژانسهای معتبر جهانگردی که در شهرهای سیدنی , ملبورن , آدلاید , بریزبین , پرت و ... وجود دارد اقدام نمایید.
 2. در زمان پر کردن درخواست روادید الکترونیکی , نمایندگی کانبرا را بعنوان محل دریافت روادید انتخاب نمایید. در صورت انتخاب اشتباه, روند درخواست صدور روادید شما با مشکل مواجه خواهد شد.
 3. اطلاعات خواسته شده  برای ثبت درخواست را بصورت صحیح  و دقیق تکمیل نمایید. در صورت درست نبودن اطلاعات, درخواست شما رد خواهد شد.
 4. برای گذرنامه های غیر استرالیایی , باید مدرک اقامت متقاضی در استرالیا ، در فیلد مربوطه بارگذاری شود. داشتن اقامت قانونی استرالیا برای درخواست روادید الزامی می باشد.
 5. برای اتباع جمهوری اسلامی ایران که دارای تابعیت خارجی نیز می باشند روادید صادر نمی شود . این افراد باید با گذرنامه و مدارک ایرانی به کشور تردد نمایند.
 6. تمامی متقاضیان ویزا ازجمله برای کودکان، باید هزینه روادید مربوطه را برابر تعرفه تعیین شده پرداخت نمایند. هزینه پرداخت شده قابل برگشت نمی باشد.
 7. ارائه هرگونه مدرک جعلی و اطلاعات غیر واقعی برای دریافت ویزا , منجر به رد درخواست شده و ممکن است ممنوعیت ورود به ایران در پی داشته باشد. برابر مقررات در صورت مشخص شدن هرگونه مدارک و اطلاعات غیر واقعی پس از صدور ویزا ، مقامات مرزی  می توانند از ورود متقاضی به ایران جلوگیری نمایند.
 8. برای متقاضیان زیر 18 سال ارسال مدارک زیر بهمراه سایر مدارک الزامی است : 1-کپی گواهی ولادت 2-کپی پاسپورت پدر 3- اجازه پدر مبنی بر مسافرت فرزند به همراه مادر یا شخص بزرگسال دیگر
 9. ویزای خانواده برای فرزندان و همسران زنان ایرانی که ازدواج و نام فرزندان شان در شناسنامه آنها ثبت شده باشد صادر می شود. این متقاضیان صفحات ثبت ازدواج و نام فرزندان شناسنامه ایرانی همسر و مادر را در قسمت مربوطه درخواست الکترونیکی بارگذاری نمایند.
 10. دارندگان گذرنامه آمریکا , انگلستان , کانادا و همچنین افرادی که مقیم استرالیا نمی باشند  برای دریافت روادید نیاز به مجوز از ایران دارند . این متقاضیان و یا میزبان و دعوت کننده آنها, باید از طریق آژانسهای توریستی در داخل ایران و یا آژانسهای خارجی که مرتبط با آژانسهای مستقر در ایران هستند برای دریافت مجوز روادید اقدام نمایند.
 11. تمامی دارندگان ویزای ایران باید نسبت به خرید بیمه سلامت و حوادث در زمان ورود به فرودگاههای ایران اقدام نمایند. هزینه بیمه بستگی به سن متقاضی و مدت اقامت وی در ایران متفاوت است و از حداقل 5 یورو تا 120 یورو خواهد بود.
 12. روادید صادره ( برای گروه 1) بصورت الکترونیکی بوده و پس از صدور به ایمیل متقاضی ارسال می شود. پس از دریافت آنرا پرینت گرفته و برای ورود و خروج  از ایران همراه خود داشته باشید.
 13.  لطفا به مدت اعتبار ویزای دریافتی دقت نمایید. معمولا اعتبار روادید صادر شده از تاریخ صدور, سه ماه است و بعد از پایان اعتبار ویزا نمی توانید وارد ایران شوید. مدت اقامت از زمان ورود به ایران محاسبه خواهد شد. در صورتیکه طی سه ماه آینده قصد سفر به ایران دارید تقاضای ویزا کنید در غیر اینصورت اعتبار ویزا قبل از سفر شما منقضی خواهد شد.
 14. قبل از اطمینان از دریافت ویزا بلیط تهیه ننمایید. در صورت تاخیر در بررسی و صدور ویزا , این سفارت هیچگونه مسئولیتی در قبال بلیط دریافت شده شما ندارد.
 15. متقاضیانی که مجوز روادید و تاییدیه ویزا از طریق آژانس های مسافرتی ایران دارند، نیاز به ثبت درخواست ندارند . این افراد مدارک خواسته شده ( گروه 1 یا  2 ) را جهت صدور روادید به سفارت ارسال نمایند.
 16.  در انتخاب نوع ویزا دقت نمایید . در صورتیکه شرایط دریافت ویزای درخواستی را نداشته باشید درخواست شما رد خواهد شد و هزینه پرداختی قابل برگشت نمی باشد.
 17. دارندگان گذرنامه استرالیایی می توانند روادید فرودگاهی، در فرودگاههای ایران نیز دریافت نمایند. 
 18. آخرین وضعیت درخواست شما از طریق لینک زیر قابل مشاهده می باشد:   https://evisatraveller.mfa.ir/en/request/status/

  

برای شروع درخواست بترتیب زیر اقدام نمایید:

 1. ورود به سامانه روادید الکترونیک جمهوری اسلامی ایران از طریق لینک   https://evisatraveller.mfa.ir/en/request/ و دریافت رسید ثبت درخواست.
 2.  پس از ثبت و دریافت رسید درخواست, مدارک لازم را بر اساس گروه بندی زیر ( گروه 1 و گروه 2 ) جهت بررسی و صدور ویزا به آدرس سفارت ارسال نمایید. برای درخواست و صدور ویزا نیاز به مراجعه حضوری به سفارت نمی باشد، مگر در مواردی که سفارت تشخیص بدهد؛ در مورد این درخواستها، پس از دریافت مدارک موضوع به متقاضی برای مراجعه اعلام خواهد شد.

I.R. of  IRAN Embassy, Visa Department, PO box 705, Mawson, ACT, 2607

توجه : لطفا شماره موبایل خود را بر روی پاکت پستی بنویسید تا از طریق پیامک (SMS) زمان ورود پاکت به سفارت به شما اطلاع داده شود.

حداقل مدت زمان لازم جهت دریافت نتیجه درخواست از تاریخ وصول مدارک به سفارت

14 روز کاری

درخواست ویزای معمولی

3 روز کاری

درخواست ویزای فوری

لطفا تا سه روز کاری بعد از پایان مدت تعیین شده پیگیری ننمایید.

مدارک لازم :

گروه  1 :  گذرنامه تمام کشورها { بجز آمریکا ، انگلستان و کانادا } مدارک زیر را ارسال نمایید.

 •  برگ ثبت درخواست روادید
 • کپی رنگی برابر با اصل شده صفحه اول پاسپورت  (نیازی به ارسال اصل پاسپورت نمی باشد)
 • فرم تکمیل شده A2
 •  مانی اوردر دریافت شده از دفاتر پست به نام سفارت ایران در کانبرا جهت پرداخت هزینه ویزا طبق جدول تعرفه (هزینه ویزا به هیچ عنوان قابل برگشت نمی باشد)

توجه : برای گروه 1 نتیجه بررسی درخواست ( صدور ویزا و یا رد درخواست) به صورت الکترونیکی به ایمیل ثبت شده در درخواست آنلاین شما ارسال می شود. لطفا فولدر اسپم ایمیل خود را نیز ببینید.

گروه  2 :متقاضیان دارای گذرنامه کشورهای آمریکا، انگلستان و کانادا مدارک زیر را ارسال کنند:

 •  برگه ثبت درخواست در سامانه رواید و شماره مجوز از ایران
 • اصل گذرنامه
 • فرم تکمیل شده A2
 • پاکت آدرس دار معتبر جهت برگشت اصل گذرنامه
 • مانی اوردر دریافت شده از دفاتر پست جهت پرداخت هزینه ویزا طبق جدول تعرفه (هزینه ویزا به هیچ عنوان قابل برگشت نمی باشد)

توجه : برای گروه 2 ویزا به صورت برچسب در داخل پاسپورت الصاق می شود.

هزینه ها به دلار استرالیا می باشد

شهروند و دارای گذرنامه

جهانگردی یکبار ورود

اقامت تا  90 روز

جهانگردی دوبار ورود

اقامت تا 45 روز

روادید ورود

اقامت تا 90 روز

رواید خانواده*

اقامت تا 90 روز

عادی

فوری

عادی

فوری

عادی

فوری

عادی

فوری

استرالیا

173

260

260

347

208

312

70

104

نیوزلند

207

311

311

415

242

363

81

121

افغانستان

138

207

207

276

173

260

58

86

پاکستان

69

104

104

140

95

142

31

46

انگلستان

311

466

466

621

346

519

117

175

کشورهای اتحادیه اروپا

86

130

130

173

103

155

34

51

هند

104

156

156

208

121

181

40

60

شهروندان سوریه ای و عراقی و افراد بدون تابعیت  که تراول داکیومنت استرالیا دارند

69

104

104

140

86

129

29

44

گذرنامه عراقی

رایگان

رایگان

رایگان

رایگان

رایگان

رایگان

رایگان

رایگان

*ویزای خانواده فقط برای همسر و فرزندان بانوان ایرانی صادر خواهد شد. برای درخواست این ویزا بایستی ازدواج و نام فرزندان در شناسنامه ایرانی خانم درج شده باشد و کپی تمام صفحات آن ارائه شود.