امور کنسولی و روادید

اجازه خروج مشمولین

صدور اجازه خروج مشمولین:

  “هشدار:مهر خروج مشمولین با مضمون "تا اطلاع ثانوی  " باطل شده و معتبر نمی باشد و بایستی مهر جدید دریافت نمایید. 

           کلیه مشمولان غایب مقیم خارج از کشور (متولدین سال 1355 به بعد) که حد اقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (شمسی)  و مجموعا سه ماه توقف , به ایران تردد نمایند. این مجوز خروج به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده باشند و محل اقامت آنها در گذرنامه خارج از کشور(استرالیا) درج شده باشد. در صورتیکه محل اقامت در گذرنامه  ایران درج شده است ابتدا باید نسبت به تعویض گذرنامه جهت تغییر محل اقامت(  تعویض گذرنامه ) اقدام و همزمان مدارک درخواست خروج مشمولین نیز ارسال گردد.

توجه: مشمولان متولد قبل از سال 1355 بایستی برای درخواست معافیت عفو رهبری اقدام نمایند. جهت اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
 
           توجه مهم : دانشجویان مشمول خارج از کشور که از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند, پس از اتمام تحصیل , انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج در صورت داشتن 3 سال اقامت در خارج از کشور،  از تاریخ شروع غیبت می توانند خروج مشمولین دریافت نمایند.تاریخ شروع غیبت باید توسط مراجع رسمی در ایران به این سفارت اعلام گردد. این متقاضیان( دانشجویان) اقدامات زیر را بترتیب انجام دهند:
  1.  تایید مدرک فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج توسط سفارت (بخش تایید)
  2.  بروز رسانی وضیعت خود در" سامانه نشا" و تکمیل تعهدنامه و مدارک مورد نیاز توسط متقاضی و ارائه به وزارت علوم توسط بستگان (از اینجا دانلود نمایید).( رشته های مربوط به وزارت علوم)
  3.  مراجعه بستگان در ایران به وزارتین علوم و یا بهداشت( با توجه به رشته تحصیلی) جهت لغو معافیت تحصیلی.
  4.  ارائه گواهی لغو معافیت تحصیلی و ضبط وثیقه توسط بستگان به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه در تهران جهت اعلام به سفارت.
  5.  پس از حصول اطمینان از ارسال نامه شروع غیبت از وزارت امور خارجه به این سفارت ، متقاضی می تواند با مراجعه حضوری و یا ارسال مدارک به سفارت  نسبت به درخواست مجوز خروج مشمولین اقدام نمایند. توجه: قبل از تاریخ شروع غیبت، امکان درج مجوز خروج مشمولین وجود ندارد 

**************

مدارک لازم برای درج مهر خروج مشمولین:

      1- ثبت نام در سامانه میخک ( چنانچه قبلا برای امور دیگر ثبت نام کرده اید نیاز نمی باشد)

      2- ورود به سامانه میخک و تکمیل فرم " درخواست اجازه خروج" و دریافت کد رهگیری - در فرم درخواست سامانه عنوان " اجازه خروج مشمولین " را انتخاب نمایید.

      3- تکمیل یکبرگ فرم اجازه خروج مشمولین - (برای متقاضیانی که اولین بار درخواست می نمایند.)

      4- اصل گذرنامه ایرانی

      5- تصویر مدرک اقامت

     6- مانی اوردر (Money Order)در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا به مبلغ 31 دلار استرالیا در صورتیکه قبلا از این خروجی استفاده نموده اید؛ و 82 دلار استرالیا درصورتیکه برای اولین بار متقاضی استفاده از خروج مشمولین می باشید.(حتما نام کامل خود را در پشت مانی اوردر بنویسید)

      7- یک عدد پاکت پستی معتبر)(platinum express  با ذکر آدرس دقیق جهت برگشت اصل گذرنامه. مدارک ناقص عودت داده خواهد شد.

جهت اطلاع از زمان دریافت مدارک توسط سفارت و ارسال مجدد آنها برای شما ,لطفا شماره تلفن همراه خود را روی پاکت درج نمایید.

آدرس پستی سفارت در کانبرا:           EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF  IRAN  -  P.O. Box 705, Mawson ACT 2607