اطلاعات چگونگی درخواست گذرنامه

تمامی ایرانیان ساکن استرالیا می توانند با ارائه مدارک لازم ، از سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا گذرنامه دریافت نمایند.

      توجه 1 : افرادیکه شناسنامه، کارت ملی و کارت نظام وظیفه آنها در ایران می باشد، قبل از ارائه درخواست و مدارک به سفارت، از بستگان خود بخواهند اصل مدارک را برای تایید و ارسال کپی به سفارت، در تهران به وزارت امور خارجه واقع در خیابان حسن آباد ، سردر باغ ملی ساختمان شماره 3 و در سایر استانها به دفاتر وزارت امور خارجه ارائه نمایند؛ و هنگام ارسال و یا ارائه درخواست گذرنامه به سفارت، شماره نامه ارسالی از ایران را  اعلام نمایید.( وزارت امور خارجه در این شهرها نمایندگی دارد: اردبیل - ارومیه - اصفهان- اهواز -  بجنورد - بندرانزلی-   بندرعباس -  بوشهر -  بیرجند -  تبریز -  چابهار -  زاهدان -  زنجان -  ساری -  شیراز -  قزوین -  قشم - قم -  کرمان -  کرمانشاه - کیش - گرگان  - مشهد - یزد.)

      توجه : بانوان متاهلی که شوهرشان در ایران میباشد با توجه به اینکه برای صدور گذرنامه و تغییر محل اقامت نیاز به رضایت کتبی شوهر است، قبل از ارائه درخواست صدور گذرنامه، لازم است شوهرشان، در تهران به وزارت امور خارجه واقع در خیابان حسن آباد ، سردر باغ ملی ساختمان شماره 3 و در سایر استانها به دفاتر وزارت امور خارجه مراجعه و رضایت کتبی خود برای صدور گذرنامه و تغییر محل اقامت به استرالیا را تنظیم و ارائه نمایند و هنگام ارسال و یا ارائه درخواست گذرنامه به سفارت، شماره نامه ارسالی از ایران را  اعلام نمایید.

      توجه 3 : بانوانی که با شوهر خود مقیم استرالیا می باشند و محل اقامت شوهرشان در گذرنامه معتبر ایرانی، استرالیا درج شده است ( مانند نمونهو همچنین بانوانی که شوهر خارجی دارند،برای درخواست صدور گذرنامه، نیاز به موافقت کتبی شوهر ندارند،.

       توجه 4 : فرزندان زیر 18 سال که ولی آنها (پدر/پدر بزرگ پدری/ قیم) در ایران می باشد با توجه به اینکه برای صدور گذرنامه نیاز به رضایت کتبی ولی است، قبل از ارائه درخواست صدور گذرنامه، لازم است ولی آنها، در تهران به وزارت امور خارجه واقع در خیابان حسن آباد ، سردر باغ ملی ساختمان شماره 3 و در سایر استانها به دفاتر وزارت امور خارجه مراجعه و رضایت کتبی برای صدور گذرنامه ارائه نمایند و هنگام ارسال و یا ارائه درخواست گذرنامه به سفارت، شماره نامه ارسالی از ایران را  اعلام نمایید.

      توجه : برای افراد بالای 15 سال تمام چنانچه شناسنامه عکسدار نمی باشد و کارت ملی ندارند ، ابتدا نسبت به در خواست عکسدار نمودن شناسنامه اقدام نمایند و بعد از آن تقاضای صدور گذرنامه نمایند. (درخواست تعویض و عکسدار نمودن شناسنامه)

      توجه : کارت نظام وظیفه باید از سری کارتهای جدید و هوشمند باشد. رسید تعویض کارت در ایران که از طریق وزارت خارجه در تهران و یا دفاتر استانی وزارت خارجه ارسال شود نیز قبول خواهد بود.

      توجه 7 : آقایان بالای ۱۸ سال که محل اقامتشان در گذرنامه باید" جمهوری اسلامی ایران" درج شود و همچنین آقایان بالای 50 سال سن ، نیاز به کارت نظام وظیفه ندارند.

      توجه 8 : متقاضیانی که به هر دلیل محل اقامت آنها در گذرنامه جدید "جمهوری اسلامی ایران" درج می شود(برای مشاهده نمونه کلیک نمایید) ، اولین باری که با گذرنامه جدید وارد ایران می شوند باید با در دست داشتن مدارک لازم (اصل شناسنامه ، کارت ملی و آقایان کارت نظام وظیفه و خانمهای متاهل رضایت شوهر و فرزندان زیر 18 سال رضایت ولی (پدر /پدربزرگ پدری/ قیم  تنظیم شده در سفارت) برای دریافت مجوز خروج به پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا مراجعه نمایند. در صورت نداشتن مجوز خروج نمی توانند از کشور خارج شوند.

      توجه 9 : به همه( بجز دانشجویانی که از تسهیلات دانشجوئی استفاده می نمایند)ایرانیانی که بیش از یکسال است که در استرالیا زندگی می کنند و محل سکونت و کار آنها استرالیا می باشد ولی در گذرنامه ایرانی آنها محل اقامتشان "جمهوری اسلامی ایران"(برای مشاهده نمونه کلیک نمایید) نوشته شده است و همچنین کسانیکه متولد استرالیا هستند و گذرنامه ایرانی ندارند و برای اولین بار از سفارت تقاضای صدور گذرنامه می نمایند، تاکید می شود به هنگام در خواست گذرنامه محل اقامت خود را کشور استرالیا ذکر نمایند.

        کسانیکه دارای اقامت قانونی در استرالیا هستند و محل سکونت و محل کار و مرکز مهم امور آنها استرالیا است محل اقامت آنها در گذرنامه استرالیا درج می شود. برای این افراد بابت تغییر محل اقامت و مجوز خروج، مبلغ 31 دلار به هزینه صدور گذرنامه اضافه می شود.

      توجه 10 : افرادی که در سفارت پرونده ندارند(تا کنون مراجعه نداشته اند) و اولین باری است که متقاضی گذرنامه از سفارت می باشند، لازم است بمنظور احراز هویت  به سفارت مراجعه و مدارک خود را حضوری ارائه نمایند.

      توجه 11 : بخش کنسولی سفارت در هر موردی که نیاز بداند بمنظور احراز هویت، از متقاضی خواهد خواست که تقاضای صدور گذرنامه و مدارک خود را حضوری و در سفارت ارائه نماید.  

      توجه 12 : لطفا از ارسال پول نقد به همراه مدارک پستی خودداری نمایند

          هموطنان عزیز می توانند مدارک خود را بصورت حضوری به بخش کنسولی سفارت ارائه نمایند و یا از طریق پست سفارشی ارسال نمایند. در صورت ارسال پستی مدارک ، یکعدد پاکت پستی خالی مناسب (Express Platinum) ضد آب با نوشتن آدرس خود روی آن، برای برگرداندن مدارک و گذرنامه صادره، همراه مدارک ارسال نمایید.

 ساعات پذیرش حضوری در بخش کنسولی سفارت:

   هر هفته روزهای سه شنبه،چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 13.30به غیر از تعطیلات رسمی

آدرس سفارت جهت مراجعه حضوری: 25 Culgoa Circuit,O’ Malley,ACT2606

دریافت هزینه خدمات کنسولی برای مراجعان حضوری ، از طریق مانی اوردر و یا کارت بانکی (فقط کارتهای بانکی Saving یا Chequing) می باشد.

آدرس پستی بخش کنسولی سفارت:  ارسال مدارک توسط پست با مسئولیت متقاضی است و در صورت فقدان مدارک شما در پست، سفارت هیچگونه مسئولیتی را نمی پذیرد.               EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN - P.O. Box 705, Mawson ACT 2607

توجه: برای اطلاع از زمان ورود و خروج بسته پستی از سفارت ، لطفا شماره موبایل خود را روی پاکت بنویسید.همچنین عنوان " گذرنامه" را روی پاکت بنویسید.

 مدارک لازم برای درخواست گذرنامه:

        لطفا با دقت و حوصله و براساس وضعیت خود مدارک لازم را تهیه و ارائه نمایید. کامل بودن و صحیح انتخاب نمودن مدارک و درست و کامل پر کردن درخواست در سامانه میخک موجب خواهد شد درخواست شما سریعتر و زودتر انجام شود.در صورت هرگونه نقص ، عین مدارک جهت تکمیل عودت داده می شود.

       لطفا توجه نمایید که قبل از مراجعه حضوری یا ارسال مدارک، نسبت به دریافت کد رهگیری درخواست صدور گذرنامه از سامانه میخک  اقدام نمایید. بدون ثبت درخواست در سامانه امکان صدور گذرنامه وجود ندارد.

       برای افراد زیر18 سال ولی قانونی (پدر،جد پدری و یا قیم) بایستی در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و "در خواست صدور گذرنامه برای فرزندم " را انتخاب نموده و تکمیل نماید.

         1-  مدارک لازم برای افرادیکه گذرنامه ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار و یا تغییر کشور محل اقامت قصد تجدید و تعویض آن را دارند. ( کلیک نمایید)

         2-  مدارک لازم برای افرادیکه به هردلیلی در حال حاضر گذرنامه ایرانی در اختیار ندارند.( کلیک نمایید)