امروز سه شنبه  ۱ بهمن ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۴/۲۰- ۰۹:۴۱ - مشاهده: ۱۰۷

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: اقدام ایران در كاهش تعهدات، برای حفظ برجام است

رئیس جمهور، برجام را به نفع همه ملت‌ها، منطقه و جهان دانست و با تاكید بر اینكه بهترین راه برای آمریكا بازگشت از خطای خود است، تصریح كرد: اگر آمریكا از كلمه آتش خیلی می‌ترسد پس نباید شعله‌ را روشن كند و خاموش كردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است.

رئیس جمهور، برجام را به نفع همه ملت‌ها، منطقه و جهان دانست و با تاكید بر اینكه بهترین راه برای آمریكا بازگشت از خطای خود است، تصریح كرد: اگر آمریكا از كلمه آتش خیلی می‌ترسد پس نباید شعله‌ را روشن كند و خاموش كردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: آمریكایی‌ها آتش‌بازی در منطقه را یكسال است كه آغاز كرده‌اند و در حالی كه به دنبال آتش افروزی هستند ، می‌گویند بازی با آتش خطرناك است!

دكتر روحانی تاكید كرد: خاموش كردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است و اگر نخواهند كه به این تعهدات بازگردند، جمهوری اسلامی ایران همانطور كه پیش از این اعلام كرده، رأس 60 روز، اقدامات بعدی را انجام خواهد داد.

رئیس جمهور با بیان اینكه این روزها به نكات جالبی از سوی آمریكایی‌ها رسیده‌ایم، گفت: آنها تا به امروز برجام را توافقی بد می‌دانستند و در این شرایط اگر ایران بخواهد از این توافق فاصله بگیرد، آنها باید خوشحال باشند، اما امروز كه جمهوری اسلامی ایران مقداری از این توافق فاصله گرفته است، ناراحت بوده و داد و فریادشان در جهان بلند شده است.

دكتر روحانی با اشاره به اینكه طرف‌های ایران در برجام پیوسته در حال توصیه به ایران برای ماندن در برجام هستند، ادامه داد: اگر این توافق خوب است، چرا اروپا و آمریكا به تعهدات و وظایف خود در این توافق عمل نمی‌كنند و اگر این توافق بد است، چرا وقتی كه ایران می‌خواهد براساس توافق به بخشی از تعهدات خود عمل نكند، در دنیا سر و صدا می‌كنند؟

رئیس جمهور تأكید كرد: بسیار باعث تعجب است كه اروپا در حالی كه می‌بیند ملتی 82 میلیونی برای تأمین نیازهای ضروری خود با مشكل مواجه است، سكوت كرده و یكسال است كه سخن نمی‌گوید؛ اینهایی كه مدعی حقوق بشر و طرفداری از انسان‌های بی‌گناه و زن، مرد، پیرمرد و كودكان هستند، چرا با صراحت این اقدام آمریكا را محكوم نكرده و در راستای جبران آن كاری نمی‌كنند؟

دكتر روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه برای سران 5 كشور اروپایی و انتشار بیانیه رسمی اعلام كرده كه برای حفظ برجام تعهدات خود را كاهش می‌دهد، گفت: اقدام ایران در كاهش تعهدات برای ضربه زدن به برجام نیست، بلكه در راستای حفظ برجام است؛ چرا كه معتقدیم كه اگر اقدامی انجام ندهیم، برجام از بین خواهد رفت.

رئیس جمهور افزود: بخاطر آنكه طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نكردند و به این ترتیب برجام از بین نرود، متقابلاً تعهدات خود را كاهش می‌دهیم تا این ساختمان بتواند متعادل بوده و حفظ شود.

دكتر روحانی با بیان اینكه اگر امروز در غنی‌سازی از مرز 300 كیلو عبور كرده‌ایم و ادامه خواهیم داد، تنها برای حفظ برجام است، خاطر نشان كرد: همانطور كه اعلام كرده‌ایم، اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود بازگردند، بازگشت ایران به شرایط توافق به سرعت انجام خواهد شد و اگر تولید بالایی هم انجام دهیم در مدت كوتاهی آن را به كشوری دیگر مانند روسیه فروخته و در قبال آن كیك زرد دریافت می‌كنیم.

رئیس جمهور با بیان اینكه ایران اعلام كرده در تولید آب سنگین به 130 تن تعهدی ندارد و ممكن است افزایش داشته باشد، اظهار داشت: اگر شرایط توافق حاصل شود بازگشت به زیر 130 تن هم خیلی سریع می‌تواند انجام شود.

دكتر روحانی با اشاره به اینكه تمام اقداماتی كه ایران به واسطه عدم پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات برجام، انجام می‌دهد به سرعت قابل بازگشت است، گفت: ایران هرگز قصد لجبازی با دیگران و برهم زدن توافق را ندارد، كما اینكه طرف‌های مقابل به هیچ عنوان نمی‌توانند به اقدامات ایران ایرادی بگیرند، چرا كه ایران در پاسخ به درخواست‌های مكرر سران اروپا چندین بار مهلت‌های مقرر را تمدید كرده است.

رئیس جمهور با بیان اینكه مسئولان اروپایی حتی به آنچه كه به ایران در این مدت برای حل مشكلات قول داده و توصیه كرده‌اند، عمل نكرده اند، خاطر نشان كرد: ایران در این مدت به هیچ عنوان عجله نكرده است و مردم بدانند كه لحظه‌ای در برجام احساسی عمل نكرده و كاملاً براساس منطق و عقل اقدام كرده‌ایم.

دكتر روحانی افزود: صبر جمهوری اسلامی ایران به تعبیر برخی از رهبران دنیا صبری راهبردی بوده است و امروز بعد از یكسال كنار گذاشتن برخی تعهدات بازگشت‌پذیر قابل اعتراض نیست.

رئیس جمهور با بیان اینكه اگر برجام توافقی خوب است همه باید نسبت به آن متعهد باشند، گفت: طرف‌های مذاكره‌كننده در برجام خود به تعهداتشان پایبند نیستند، اما نسبت به ایران همواره اعتراض دارند.

دكتر روحانی ساز و كار مالی اروپایی‌ها (اینستكس) را تاكنون تنها اقدامی نمایشی دانست و افزود: امروز اینستكس تنها ساز و كاری بدون پول است و اینستكسِ توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد، اما اگر اینستكس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به واسطه آن حاصل شود با وجود ایرادات آن، می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول كرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه اگر اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل انجام نشود، ایران از 16 تیر اقدامات بعدی را انجام خواهد داد، گفت: در 16 تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر 3.67 نخواهد بود و این تعهد را كنار گذاشته و به هر مقداری كه ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقاء خواهیم داد.

دكتر روحانی افزود: از 16 تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نكنند، رآكتور اراك به شرایط سابق یعنی شرایطی كه آنها ادعا می‌كردند خطرناك بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید كند، بازخواهد گشت؛ مگر اینكه در مورد رآكتور اراك آنها به تمامی تعهدات خود عمل كنند.

رئیس جمهور تأكید كرد: توصیه ایران به اروپا و آمریكا، بازگشت به منطق، میز مذاكره، تفاهم، احترام به قانون و احترام به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در این شرایط همه باید به برجام عمل كنند.

دكتر روحانی با بیان اینكه ایران تا زمانی كه طرف‌های مقابل به برجام متعهد بوده و صد در صد به آن عمل كنند، متقابلاً این كار را خواهد كرد، گفت: امروز ملت ایران اقدامات دولت و مسئولان را منطقی و صحیح می‌دانند.

رئیس جمهور افزود: نمی‌توانستیم در برابر بی‌عملی طرف مقابل ساكت بمانیم و به همین دلیل این اقدامات را به انجام رسانده‌ایم، اما طرف‌های مقابل باید بدانند كه هر ساعتی كه به برجام بازگردند، ما هم بازخواهیم گشت؛ ما هنوز در برجام هستیم و تمام اقداماتی كه انجام می دهیم نیز در راستای حفظ برجام است.

دكتر روحانی با بیان اینكه همه این اقدامات و بازی‌ها از دیماه سال 96 آغاز شد، افزود: دولت یازدهم و دوازدهم یك دوران 55 ماهه داشته كه از ابتدای دولت یازدهم تا دی‌ماه سال 96 است كه در این دوران تمام شاخص‌ها مثبت بوده و حركت‌های گوناگون دولت در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روابط بین‌الملل كاملاً درست و بر مبنای منطقی است كه در انتخابات 92 و 96 اعلام شد.

رئیس جمهور با اشاره به وقوع حوادثی در دیماه سال 96 در داخل كشور و شروع تهدیدات از سوی آمریكا، افزود: دولت از دی 96 تا به امروز كه 18 ماه از آن می‌گذرد وارد فاز جدیدی شد و مردم در این مدت با سختی زندگی كردند و اگر مردم گله دارند، حق با آنهاست و اگر تصور می‌كنند كه دولت باید بیش از این كار می‌كرده، باید بگویم كه شهادت می‌دهم با همه توان خود كار كردیم.

دكتر روحانی با بیان اینكه دولت با همه توان خود برای رفع مشكلات اقدام كرده است، گفت: اجازه ندادیم كه شرایط سخت در زندگی مردم به نقطه‌ای برسد كه زندگی برایشان غیرقابل تحمل شود و در این زمینه همه دستگاه‌ها از جمله وزارتخانه‌های خارجه، نفت، صنعت و كشاورزی و بانك مركزی تلاش‌های زیادی كردند.

رئیس جمهور ادامه داد: تلاش دولت در مسیر كاهش مشكلات مردم به گونه‌ای بوده كه امروز دشمن از نقشه و توطئه قبلی خود برای زمین زدن مردم، دولت و نظام به طور كامل مأیوس است و آمریكایی‌ها و دیگران امروز فهمیده‌اند كه اشتباه كرده‌اند و این موضوعی است كه برخی از سران و رهبران دنیا در ملاقات‌های عمومی و خصوصی به بنده اعلام كرده‌اند.

دكتر روحانی افزود: معتقدم دولت، قوای دیگر و نیروهای مسلح تحت هدایت مقام معظم رهبری، می‌توانیم از امروز حركت را به سمت 55 ماه گذشته شروع كنیم؛ البته این كار نیاز به وحدت و تلاش فراوان دارد، اما شدنی است.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز علامت‌های خوبی را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌كنیم. تورم كشور در اردیبهشت از فروردین و در خردادماه از اردیبهشت كمتر است، به گونه‌ای كه اگر در فروردین تورم بالای 4 بوده در اردیبهشت حدود 2.5 و در خرداد 0.8 درصد شده است و روند صعودی رشد تورم كاهش یافته است.

دكتر روحانی تصریح كرد: براساس علائمی كه در 2، 3 ماهه ابتدایی امسال مشاهده می‌كنیم، می‌توانیم امسال شاهد رشد اقتصادی مثبت در كشور باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینكه امروز مردم با نشاط بیشتری در زمینه تولید تلاش می‌كنند، گفت: براساس آمارهایی كه در بخش‌های مختلف، از جمله كشاورزی، ارایه می‌شود، تمام شاخص‌ها رشد مثبت را نشان می‌دهد و در دیگر بخش‌ها حركت‌های خوبی آغاز شده كه می‌توان به واسطه آنها شاهد تحول مثبت در همه بخش‌ها باشیم.

دكتر روحانی با بیان اینكه امروز بازار سرمایه شكوفا بوده و نرخ ارز در ثبات نسبی بسر می‌برد، گفت: امروز روابط ما با دوستانمان در سطح بین‌الملل گسترده‌تر و بهتر از گذشته است و امیدوارم با همكاری و تلاش همگانی، مسیر تعالی كشور را پیش برده و دشمن را مجبور به احترام به قانون، منطق و ملت بزرگ ایران خواهیم كرد.

دكتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد فاجعه بزرگ حمله ناو آمریكایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر سال 67، گفت: این حادثه بسیار برای ملت ایران بهت‌آور و تعجب‌برانگیز بود.

رئیس جمهور ادامه داد: این ادعای آمریكایی‌ها كه هواپیمای مسافربری ایرباس با مشخصات فیزیكی و مسیر مشخص پروازی كه طی كرده بود را با یك جنگنده اف14 اشتباه گرفته بودند، مضحك است.

دكتر روحانی افزود: اگر آمریكایی‌ها اعلام می‌كردند كه این هواپیما را با یك فانتوم اشتباه گرفتند شاید قابل قبول بود، اما اینكه خود آنها اعلام كردند، این هواپیما را با یك جنگنده اف14 كه تنها برای رهگیری هوایی استفاده می‌شود و قابلیت حمل موشك هوا به زمین ندارد، عذری بدتر از گناه است.

رئیس جمهور با بیان اینكه ادعاها و توجیه آمریكایی‌ها در حمله به هواپیمای مسافربری ایران به هیچ عنوان از لحاظ علمی قابل قبول نیست، اظهار داشت: آمریكایی‌ها بخاطر این اشتباهی كه انجام دادند، نه تنها از ملت ایران عذرخواهی نكردند بلكه به جای تنبیه فرمانده آن ناو، به او جایزه و مدال دادند و این نشان می‌دهد كه جنایت كردن برای آمریكایی‌ها كاری ساده و آسان است كه با وجود كشته شدن 290 مسافر بی‌گناه، عین خیالشان نباشد و بخواهند با جملاتی واهی از آن عبور كنند.

دكتر روحانی با اشاره به اینكه امروز آمریكایی‌ها جنایتی بالاتر از آن را علیه 82 میلیون نفر از مردم مظلوم و فرهیخته ایران انجام می‌دهند، گفت: اقدام امروز آمریكا در اعمال تحریم‌ها ، كاملاً تروریستی است.

دكتر روحانی در ابتدای این جلسه نیز ضمن تبریك ایام ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س)گفت: یكی از آثار فرهنگی دین مقدس اسلام این است كه همه فرصت‌های لازم برای تعالی و رشد زنان در سطح جامعه و اجتماع را به آنان عنایت كرده است.

دكتر روحانی با بیان اینكه الگوی روشن آن حضرت، فاطمه زهرا(س) بود كه بسیار مورد احترام پیامبر اسلام(ص) بود، افزود: احترام پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) اول بخاطر عظمت شخصیت والای فاطمه اطهر(س) بود و ثانیاً پیامبر(ص) می‌خواست به جامعه بگوید كه زنان می‌توانند همه مدارج كمال را طی كنند.

رئیس جمهور ادامه داد: تحت تأثیر فرهنگ اسلام زنانی كه پیش از اسلام جایگاهی در جامعه نداشتند و به عنوان موجودی دست دوم در جامعه شناخته می‌شدند و حقی برای آنها قایل نبودند ، به جایگاه حقیقی خود رسیدند.

دكتر روحانی با اشاره به احترام مردم ایران در استقبال از امام رضا(ع) در نیشابور و حضرت فاطمه معصومه(س) در قم، خاطرنشان كرد: برای مردم تفاوتی نداشت كه فرزندان رسول خدا(ص) و حضرت موسی بن جعفر(ع) از پسران آن حضرت هستند یا دختران؛ البته حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، بخاطر امامت جایگاهی ویژه داشتند اما احترام به خاندان رسالت دیگر مخصوص مردان نبود.

رئیس جمهور با بیان اینكه یكی از عوامل مهمی كه قم امروز مركزیتی بزرگ برای جهان اسلام و تشیع بشمار می‌رود، وجود بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س)، است، اظهار داشت: به واسطه این جاذبه بزرگ، عالمان، فقها و فرهیختگان به دور این مضجع شریف جمع شدند تا جایی كه بزرگترین حوزه علمیه شیعه در سطح جهان در قم تشكیل شد.

دكتر روحانی افزود: امروز بیش از یك قرن از زمانی كه مرحوم آیت‌الله العظمی حائری یزدی این حوزه را به عنوان پایگاهی بزرگ تأسیس كردند، می‌گذرد و بسیاری از شخصیت‌های بزرگ ما نظیر امام خمینی(ره)، از شاگردان آن فقیه بوده‌اند و امروز آثار پربركت این سرزمین برای همگان روشن است.

رئیس جمهور با اشاره به نامگذاری روز ولادت حضرت معصومه(س) به عنوان روز دختر، گفت: این نشان می‌دهد كه در جامعه باید همه مسیرهای لازم را برای تعالی فرزندان این سرزمین اعم از دختر و پسر فراهم كنیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما