صدور شناسنامه زیر 15 سال

   برای فرزندانی که از پدر ایرانی در استرالیا بدنیا آمده اند شناسنامه ایرانی صادر خواهد شد.

مدارک لازم:

  1. ابتدا در سامانه میخک  ثبت نام و وارد صفحه اصلی شوید و قسمت " درخواست صدور شناسنامه " را تکمیل و کد رهگیری دریافت نمایید. پس از آن مدارک زیر را بهمراه پرینت کد رهگیری دریافت شده، جهت اقدام به بخش کنسولی سفارت ارائه نمایید.
  2.  اصل شناسنامه پدر و مادر (جهت درج نام فرزند در شناسنامه ها ارائه اصل آنها ضروری است)
  3.  کپی کارت ملی پدر و مادر در یک صفحه A4 و کپی مدرک امضا دار پدر و مادر مانند گذرنامه ایرانی یا گذرنامه استرالیایی یا گواهینامه استرالیا که آن و امضای آنها توسط JP تایید شده باشد.( امضاء تایید شده توسط JP و امضا روی فرم درخواست شناسنامه باید یکی باشد)
  4.  کپی مدرک معتبر اقامت استرالیای پدر و مادر  مانند کپی ویزای معتبر (VISA GRANT NOTICE) یا کپی مدرک شهروندی استرالیا یا کپی صفحه اول گذرنامه استرالیایی تایید شده توسط JP
  5.  اصل گواهی تولد استرالیایی (گواهی استاندارد) . توجه: درصورت تغییرنام ونام خانوادگی والدین درگواهی ولادت استرالیایی،ارسال تصویر گواهی تغییر نام و نام خانوادگی (CHANGE OF NAME CERTIFICATE) الزامی است.
  6.  تکمیل فرم درخواست صدور شناسنامه . توجه : در صورت عدم مراجعه حضوری به سفارت جهت امضای اسناد می توانید به سفارت وکالت دهید تا اسناد از طرف شما امضا شود. برای اینکار قسمت وکالتنامه در پایین فرم درخواست را پدر و مادر فقط امضاء کنند و از نوشتن مشخصات وکیل خودداری نمایید تا نیازی به حضور در سفارت نباشد.(نمونه تکمیل شده)
  7.  تاییدیه نام فرزند از سایت سازمان ثبت احوال (به راهنمای انتخاب نام برای فرزند در پایین این صفحه مراجعه کنید)
  8.  مانی اوردر (Money Order) در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا به مبلغ 56  دلار استرالیا (حتما نام کامل خود را در پشت مانی اوردر بنویسید)

توجه : در صورتیکه ازدواج پدر و مادر ثبت رسمی نشده باشد علاوه بر تکمیل فرم اقرارنامه رابطه زوجیت مبلغ 84 دلار نیز به مبلغ مانی اوردر (Money Order)اضافه شود (مجموعا 140 دلار). حضور پدر و مادر در سفارت جهت امضای این فرم ضروری است.

توجه: مردان دارای همسر خارجی که ازدواج ایرانی آنها در شناسنامه ثبت نشده است نیازی به تکمیل فرم اقرارنامه رابطه زوجیت ندارند و فقط نام مادر را در فرم درخواست نوشته و سایر اطلاعات خواسته شده را خالی بگذارند.

       9.  یک عدد پاکت پستی معتبر PLATINUM EXPERESS با ذکر آدرس دقیق جهت برگشت اصل شناسنامه

توجه: امکان درخواست همزمان گذرنامه وجود ندارد و بایستی پس از دریافت اصل شناسنامه نسبت به درخواست گذرنامه در سایت میخک اقدام نمایید.

 آدرس سفارت جهت ارسال مدارک :           

       EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN  -   P.O. Box 705, Mawson ACT 2607

        جهت دریافت پیامک در زمان ورود و خروج بسته پستی از سفارت، لطفاً روی پاکت شماره تلفن همراه خود را نوشته و عنوان (شناسنامه فرزند) را بنویسید.

راهنمای انتخاب نام برای فرزند

          طبق ماده بیست قانون ثبت احوال کشور مصوب سال 1355 ، انتخاب نام با اعلام کننده (پدر ومادر) است. اما بعضی از نامها بدلیل عدم تناسب نام با جنس نوزاد یا دارا بودن معنی غیرقابل قبول و... در این قانون غیرمجاز اعلام گردیده است. از اینرو سازمان ثبت احوال فهرستی از نامهای مجاز و  غیرمجاز را تهیه نموده است. چنانچه نامی که هموطنان برای فرزندشان انتخاب نموده اند از نامهای معروف و متداول نیست، می توانند با مراجعه به این فهرست از مجاز یاغیرمجاز بودن نام مورد نظر خود مطلع شوند.

   چنانچه نامی را که انتخاب کرده اید در هیچکدام از فهرست های نامهای مجاز یا غیر مجاز موجود نباشد، نام مورد نظر را از طریق ایمیل cbr.consular@mfa.gov.ir استعلام نمایید.

        چنانچه نام انتخاب شده برای فرزند غیر مجاز باشد و برای وی گواهی ولادت استرالیایی نیز صادر شده باشد، والدین میتوانند با انتخاب یک نام مجاز ونوشتن عبارت " درخواست صدور شناسنامه برای فرزندم با نام .........  دارم " درپشت برگ گواهی ولادت استرالیایی  و امضا آن تقاضای صدور شناسنامه بنمایند.

        در صورتیکه در شناسنامه پدر پیشوند "سید" قبل از نام پدر وجود داشته باشد، در شناسنامه فرزند نیز به تناسب جنس  پیشوند "سید" یا "سیده" و یا پسوند "سادات" درج خواهد شد. در صورتیکه فرزند شما دختر می باشد لطفا در فرم درخواست شناسنامه واژه مورد نظر خود را از بین "سیده"  یا "سادات"  انتخاب و درج نمایید.

توجه : نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر در شناسنامه ایرانی میباشد. توصیه می شود جهت جلوگیری از بروز احتمالی مشکلات هویتی در آینده از انتخاب نامهای غیرمجاز و یا انتخاب نام خانوادگی مغایر با نام خانوادگی ایرانی پدر در گواهی ولادت استرالیایی فرزند خودداری شود. پیشنهاد میگردد که پس از انتخاب نام مجاز و درج نام خانوادگی مطابق با نام خانوادگی ایرانی پدر در گواهی ولادت استرالیایی و پس از صدور شناسنامه ایرانی ، نسبت به ارائه درخواست تغییر نام یا نام خانوادگی فرزند به اداره مربوطه در استرالیا اقدام نمایید. 

توجه:  اقلیتهای دینی(ادیان رسمی مندرج در قانون اساسی) میتوانند مطابق فرهنگ و آیین خود، نام مورد نظر را انتخاب نمایند.