تجدید گذرنامه

مدارک لازم برای افرادیکه در حال حاضر گذرنامه ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار و یا تغییر کشور محل اقامت قصد تجدید و تعویض آن را دارند:

         ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل پر نمایید و با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک زیر در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایید و یا پس از دریافت کد رهگیری اصل مدارک زیر را از طریق پست به سفارت ارسال نمایید.برای افراد زیر 18 سال ، بایستی ولی قانونی ( پدر، جد پدری و یا قیم) در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و پس از ورود به سامانه ، وارد قسمت درخواست صدور گذرنامه شود و سپس " درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید.

پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را همراه آن به سفارت ارائه و یا ارسال نمایید:

 •    اصل گذرنامه ایرانی
 •    اصل شناسنامه عکسدار 
 •    اصل کارت ملی (درصورت وجود)
 •    کپی مدرک اقامتی استرالیا ( مانند گذرنامه یا مدرک شهروندی استرالیایی – کارت اقامت – برگه ویزای دائم و یا موقت و  ...)
 •   دوقطعه عکس رنگی جدید (دارای تاریخ) 3*4 یا پاسپورت سایز مناسب با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش. ( نمونه عکس )
 •    اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر 50 سال تمام در صورت داشتن .(در صورت نداشتن بخش نظام وظیفه را ببینید)
 •   تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل - ولی (پدر،جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر 18سال : بعد از تایید فرم توسط نوتاری پابلیک (Notary Public ) ، آن را در قسمت مربوطه در سامانه میخک به همراه سایر مدارک  لازم بارگذاری (آپلود) و سپس ارسال نمایید. در صورت مراجعه حضوری شوهر و ولی(پدر،جدپدری و یا قیم) به سفارت نیازی به تایید این فرم توسط نوتاری پابلیک نمی باشد.

           بانوانی که محل اقامت شوهرشان در گذرنامه ایرانی، استرالیا درج شده است( مانند نمونه) نیازی به تکمیل این فرم ندارند و بجای این فرم می توانند اصل گذرنامه معتبر ایرانی و مدرک اقامتی شوهرشان را ارائه نمایند. همچنین بانوانی که شوهر خارجی دارند نیاز به تکمیل این فرم ندارند.

          در صورت عدم تایید فرم فارسی توسط نوتاری پابلیک، می توانید از فرم اجازه نامه به زبان انگلیسی بجای فرم فارسی استفاده نمایید.توجه داشته باشید که مشخصات مندرج در فرم بایستی براساس شناسنامه و گذرنامه ایرانی متقاضیان تکمیل گردد.

          اگر برای همسر و فرزند و یا چند فرزند با هم تقاضای گذرنامه دارید می توانید اسامی همه آنها را در جدول فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل - ولی (پدر،جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر 18سال بنویسید و آنرا را نوتاری نموده و برای همه درخواستها بارگذاری و ارسال نمایید. نیازی نیست برای هر کدام فرم جدا تکمیل و نوتاری شود.

 •    اصل قیم نامه برای فرزندان زیر 18 سالی که متقاضی درخواست گذرنامه ، قیم فرزند می باشد.
 •    مانی اوردر به  مبلغ171 دلار برای افراد 18 سال به بالا و 86 دلار برای فرزندان زیر 18 سال در وجه سفارت (حتما نام کامل خود را در پشت مانی اوردر بنویسید). پرداخت هزینه در سفارت با کارت بانکی(فقط کارتهای بانکی Saving یا Chequing) امکان پذیر می باشد.(از ارسال پول نقد خودداری نمایند)
 •    یک عدد پاکت پستی آدرس دار معتبر  و ضد آب برای برگشت مدارک
 •    چنانچه محل اقامت در گذرنامه فعلی شما ایران (برای مشاهده نمونه اینجا کلیک نمایید) است , درصورتی که دارای شرایط تغییر محل اقامت می باشید ( توجه شماره 9) بابت تغییر محل اقامت به استرالیا و مجوز خروج از ایران مبلغ 31 دلار به مبالغ فوق اضافه می شود.
 •     لطفا چک لیست گذرنامه  را ببینید و مدارک خود را طبق آن تهیه و ارسال نمایید.