امور کنسولی و روادید

درخواست گواهی عدم سوء پیشینه

        گواهی عدم سوء پیشینه برگه ای می باشد که توسط پلیس بین الملل ناجا در ایران صادر می شود . هموطنانی که متقاضی دریافت برگه عدم سوء پیشینه از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا می باشند می توانند به یکی از دو روش زیر درخواست خود را ارائه نمایند:

1- روش حضوری ( بدلیل شرایط موجود تا اطلاع بعدی انجام نمی شود)

2- روش غیر حضوری (معمولا بیش از شش ماه زمان می برد) در این روش نیاز به ثبت در سامانه میخک ندارد.

 • در روش حضوری اقدامات زیر را بترتیب انجام دهید:

       1- ورود به سامانه میخک ==> ثبت نام در سامانه ==> ورود به قسمت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه ==>  تکمیل دقیق اطلاعات خواسته شده ==> آپلود عکس جدید پرسنلی 3*4 یا 6*4 ( بانوان با حجاب اسلامی)، فقط صفحه اول شناسنامه ، کارت ملی و صفحه مشخصات گذرنامه معتبر ایرانی بطور کامل و در ابعاد واقعی  و واضح و در پایان تایید و دریافت کد رهگیری.(مدارک را اسکن و حاشیه آنها را حذف نمایید(کراپ کنید) و قبل از آپلود از درست و خوانا بودن و صحیح قرار گرفتن آنها مطمئن شوید). نمونه درست بارگذاری مدارک.

        2- پس از دریافت کد رهگیری ، برای انجام انگشت نگاری با همراه داشتن اصل مدارک آپلود شده(اصل شناسنامه ، اصل کارت ملی ، اصل گذرنامه ایرانی)  و مدرک معتبر اقامتی استرالیا به بخش کنسولی سفارت در کانبرا مراجعه نمایید. لازم بذکر است انگشت نگاری در سفرهای استانی هیات کنسولی نیز انجام می شود.(سفرهای کنسولی). برای انگشت نگاری حضور متقاضی همراه با مدارک ذکر شده الزامی است.- توجه داشته باشید پس از دریافت کد رهگیری 85 روز فرصت دارید برای انگشت نگاری مراجعه نمایید. در صورت عدم مراجعه در این مدت درخواست شما بصورت خودکار بایگانی می شود و لازم است دوباره کد رهگیری دریافت نمایید.

توجه : افرادیکه شناسنامه و کارت ملی  آنها در ایران می باشد ، می توانند از بستگان خود بخواهند اصل مدارک را برای تایید و ارسال کپی به سفارت، در تهران به وزارت امور خارجه واقع در خیابان حسن آباد ، سردر باغ ملی ساختمان شماره 3 و در سایر استانها به دفاتر وزارت امور خارجه ارائه نمایند و هنگام مراجعه حضوری جهت انگشت نگاری، شماره نامه ارسالی از ایران را  اعلام نمایند.

 ساعات پذیرش حضوری در بخش کنسولی سفارت:

 هر هفته روزهای سه شنبه،چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 13:30 به غیر از تعطیلات رسمی آدرس سفارت:  25 Culgoa Circuit,O’ Malley,ACT ,2606

 هزینه خدمات کنسولی برای درخواست گواهی عدم سوء پیشینه و انگشت نگاری 62 دلار  است.نحوه پرداخت با کارت بانکی و یا مانی اوردر می باشد.(فقط کارتهای بانکی Saving یا Chequing پذیرفته می شود)

        3- پس از انجام انگشت نگاری ، در صورت نیاز و بنا به درخواست شما، نامه ثبت درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ارائه به مقامات محل صادر می شود،که هزینه آن 21 دلار می باشد.

 نکات قابل توجه:

        -  گواهی عدم سوء پیشینه  توسط پلیس بین الملل در ایران صادر می شود و در روش حضوری حد اقل 45 روز تا سه ماه و یا بیشتر و در بعضی موارد تا چند ماه زمان می برد و پس از صدور به ایمیل مندرج در پرونده متقاضی ارسال می شود. لطفا پس از این مدت پوشه Inbox و Spam  ایمیل خود را ببینید. آخرین وضعیت درخواست خود را می توانید در قسمت گزارش فردی در پروفایل شخصی خود در سامانه میخک ببینید و پس صدور نیز در قسمت  " بررسی صحت مدارک " سامانه میخک گواهی صادره را مشاهده و دانلود نمایید.
        -  در صورت گذشت بیش از چهار ماه از تاریخ مراجعه حضوری و انگشت نگاری و اطمینان از عدم دریافت گواهی در ایمیل (پوشه Inbox و یا Spam) و نیز پروفایل شخصی خود در سامانه میخک، موضوع را ازطریق ایمیل بخش گواهی عدم سوءپیشینه پیگیری نمایید.
        -  چنانچه اصل برگه گواهی مورد نیاز باشد، یک نسخه از آن توسط سفارت برابر اصل شده و به شما ارائه خواهد شد. در این صورت می توانید با ارسال یک عدد پاکت پستی خالی که آدرس خود را بر روی آن نوشته اید، تقاضای خود را به بخش کنسولی سفارت اعلام نموده؛ و یا بصورت حضوری مراجعه نمایید.

 • در روش غیر حضوری اقدامات زیر را انجام دهید:

         هموطنانی که در ایالتهای دور زندگی می کنند و نمی توانند بصورت حضوری برای انگشت نگاری به سفارت مراجعه نمایند ، درخواست خود را با تهیه و ارسال مدارک زیر به سفارت ارائه نمایند. در این روش معمولا مدت زمان صدور گواهی بیش از 6 ماه زمان می برد.

 1. تکمیل سه نسخه فرم درخواست گواهی عدم سوء پیشینه بطور کامل ( همه فیلدها) و دقیق و خوانا و بدون خط خوردگی و ترجیحا تایپ شده
 2.  اصل شناسنامه و یکسری کپی
 3. اصل گذرنامه ایرانی معتبر ( حداقل 10 ماه اعتبار) و یکسری کپی از صفحه مشخصات
 4. اصل کارت ملی و یکسری کپی پشت و رو ( چنانچه دارید)
 5. تعداد 7 قطعه عکس رنگی زمینه سفید جدید 3*4 یا پاسپورت سایز بدون کلاه و عینک و پشت نویسی شده و بانوان با حجاب کامل اسلامی
 6. دونسخه کارت انگشت نگاری که دارای شرایط لازم باشد: مشخصات درج شده در کارت انگشت نگاری بر اساس گذرنامه ایرانی و بدون خط خوردگی باشد- انگشت نگاری باید توسط مرکز رسمی پلیس و یا مراکز تحت نظارت آنها انجام شود - کارتهای انگشت نگاری باید در پاکت دربسته و پلمپ شده توسط پلیس باشد( می توانید از پلیس بخواهید کارتهای انگشت نگاری را بهمراه تصویر گذرنامه شما مستقیما به آدرس پستی سفارت ارسال نماید و سپس سایر مدارک را ،حد اکثر یکهفته بعد، جداگانه خودتان به سفارت ارسال نمایید) - چنانچه انگشت نگاری در مرکزی غیر از پلیس انجام شود و یا در پاکت پلمپ شده نباشد ، یک نسخه از آن باید توسط وزارت خارجه استرالیا (DFAT) تایید شود.
 7. تصویر مدرک اجازه اقامت استرالیا مانند برگه ویزای دائم ، ویزای دانشجوئی و ..... .
 8. مانی اوردر به مبلغ 31 دلار در وجه سفارت ( نام خود را پشت مانی اوردر بنویسید)
 9. یکعدد پاکت معتبر و آدرس نوشته شده برای برگرداندن اصل مدارک.
 10. در صورتیکه نامه گواهی اقدام برای ارائه به مقامات محل نیاز دارید ارسال 21 دلار مانی اورد در وجه سفارت

هموطنان عزیز توجه داشته باشند در روش غیر حضور ، مدارک از طریق پست سیاسی به ایران ارسال می شود و به همین خاطر مدت بیشتری زمان می برد.

لازم به ذکر می باشد در صورت هرگونه نقص از جمله کامل نبودن فیلدهای فرم درخواست ، عین مدارک جهت تکمیل عودت داده می شود.

 آدرس پستی بخش کنسولی سفارت:

EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN  -   P.O. Box 705 , Mawson  ACT  2607

توجه: برای اطلاع از زمان ورود و خروج بسته پستی از سفارت ، لطفا شماره موبایل خود را روی پاکت بنویسید.